Shampon prej Kafeine me Efekt të Dyfishtë

200 ml

Kundër zbokthit dhe rënies së flokëve

 • Heqje e mirë e zbokthit
 • Efekti anti-inflamator
 • Efekti antioksidant, pra rezistenca e përmirësuar
 • Vetitë antimikrobiale
 • I përshtatshëm për zbokth të yndyrshëm

Shampon kundër zbokthit dhe rënies së trashëguar të flokëve

Pse efekt i dyfishtë?

Rënia e flokëve dhe zbokthi, këto janë dy problemet më të shpeshta të skalpit që prekin meshkujt.

Si një produkt për kujdesin ndaj flokëve posaçërisht për meshkujt, Dr. Wolff Research ka prodhuar Alpecin Caffeine Shampoo me Efekt të Dyfishtë që vepron njëkohësisht ndaj të dyja problemeve.

Efekti i 1-rë:

Lufton zbokthin

Në hapin e parë, ky shampon prej kafeine me efekt të dyfishtë shkëput qelizat me luspa, qelizat keratinoze dhe heq tërësisht zbokthin nga skalpi. Nga pikëpamja dermatologjike, kombinimi i dy substancave efektive kundër zbokthit, acidit salicilik dhe olaminës pirotektone është një përbërës ideal sepse merr parasysh të gjitha aspektet dermatologjikisht relevante të zbokthit kozmetik:

 • Heqje e mirë e zbokthit
 • Efekti anti-inflamator
 • Efekti antioksidant, pra rezistenca e përmirësuar
 • Vetitë antimikrobiale

Deri më tani, ky kombinim është përdorur ekskluzivisht në produktet e farmacisë si një metodë e bazuar dermatologjike anti-zbokth. Kjo rezulton në mikro-peeling të mirë dhe të butë (mikro-shtresim) dhe lehtëson kruarjen e skalpit.

Efekti i 2-të:

Parandalon rënien e trashëguar të flokëve

Largimi i zbokthit nga skalpi përgatit rrugën për përbërësin e kafeinës. Alpecin Caffeine Shampoo me Efekt të Dyfishtë përmban dozë të lartë të kafeinës që depërton në rrënjët e flokëve me rastin e larjes së flokëve. Kjo mund të shihet vetëm 120 sekonda pas aplikimit. Në rrënjët e flokëve, përbërësi aktiv formon një depo 24-orëshe, duke mbrojtur kështu rrënjët e flokëve nga pasiviteti i parakohshëm dhe, njëhohësisht, parandalon rënien e trashëguar të flokëve.

Informacion për atletët garues

Alpecin Caffeine mund të zbulohet në folikulet e flokëve

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Laureth-2, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Sodium Lauroyl Glutamate, Ca¬eine, Panthenol, PEG-120 Methyl Glucose Dioleate, Hydrolyzed Wheat Protein, Salicylic Acid, Sodium Chloride, Piroctone Olamine, Sodium Citrate, Propylene Glycol, Citric Acid, Polyquaternium-7, Menthol, Zinc PCA, Niacinamide, Tetrasodium Etidronate, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Phenoxyethanol, Parfum, Limonene, CI 60730.

(Informacion jo i detyrueshëm. Shih përbërësit e listuar në paketim.)

Përbërësit e veçantë aktivë

 • Acidi salicilik ka efekt antimikrobial, rrit aftësinë ripërtëritëse të skalpit dhe butësisht heq shtresën e sipërme të zbokthit.
 • Pirokton olamina ka efekt antimikrobial dhe parandalon ri-formimin e zbokthit në skalp.
 • Përbërësi i kafeinës aktivizon rrënjët e flokëve, zgjat fazat e rritjes së flokëve dhe përmirëson rritjen e flokëve.

Aplikimi

Lereni në kokë 2 minuta – që nga aplikimi deri tek shpëlarja.

 • Alpecin Shampoo me Efekt të Dyfishtë në krahasim me produktin kryesor të referuar në treg kundër zbokthit:
  Kryer nga Derma Consult, organizatë e specializuar në testime dermatologjike
 • Kafeina përmirëson funksionin pengues në lëkurë tek meshkujt:
  Kryer në klinikën dhe poliklinikën për dermatologji dhe venaologji në Universitetin Hamburg-Eppendorf, Gjermani.
  J. M. Brandner, M.J. Behne, B. Huesing, I.Moll, Int. J. Cosmet. Sci. 2006, 28, 343-347. EP 1396261 B1.
 • Efekti i kafeinës dhe testosteronit në përhapjen e folikulave të flokëve in vitro:
  Kryer në Klinikën për Dermatologji dhe Allergologji Dermatologjike të Universitetit Friedrich-Schiller Jena, Gjermani.
  T. W. Fischer, U. C. Hipler, P. Elsner, Int. J. Dermatol. 2007, 46, 27–35.
 • Efektet diferenciale të kafeinës
  Kryer në Institutin për Dermatologji në Universitetin Lübeck, Gjermani.
  T. W. Fischer, E. Herczeg-Lisztes, W. Funk, D. Zillikens, T. Bíró, R. Paus, Br. J. Dermatol. 2014, 171, 1031-1043.
  *Efektet diferenciale të kafeinës në shtrirjen e fijeve të flokëve, formës dhe shtresimit të keratinocitit të mbështjellësit të jashtëm të rrënjëve, dhe transformimi i faktorit të rritjes-b2/ në rregullimin e ndërmjetësimit të faktorit të rritjes si të insulinës në folikulat e flokëve të meshkujve dhe femrave in vitro: